Kokpit
Jesteś zalogowany jako gość (Zaloguj się)
Uczelniana Platforma e-Learningowa - AGH

3.2. Poznaj narzędzie do wideokonferencji


To zadanie jest świetną okazją do samodzielnego wypróbowania działania wideokonferencji przed właściwą dyskusją w grupie, która jest planowana w kolejnym temacie kursu. Jeśli nie zagłosowałaś/eś jeszcze na termin grupowego spotkania, teraz jest na to najlepsza pora (głosowanie).

Nawet jeśli masz doświadczenie w tego typu formie współpracy online, warto jest PRZED spotkaniem trochę poćwiczyć bez jakiejkolwiek presji i zapoznać się z narzędziem, jakie proponujemy w tym kursie. Potencjalne trudności z technologią mogą przyczynić się do stracenia czasu na nieistotne, pozamerytoryczne kwestie. Warto więc poznać narzędzie i rozwiązać ewentualne problemy z nim przed właściwą dyskusją, tak aby do zadania przystąpić w pełnej gotowości.

Szczególnie istotne do efektywnego udziału w wideokonferencji jest spełnienie wymagań technicznych:

  • zainstalowania wtyczki Flash 8 (lub nowszej), którą można pobrać ze strony Adobe,
  • dodatkowo niezbędny jest mikrofon (wbudowany lub w zestawie słuchawkowym) i opcjonalnie kamerka internetowa (brak kamerki wprawdzie nie uniemożliwia uczestniczenia w spotkaniu, ale gdy nie widać części uczestników to znacznie utrudnia to komunikację).

Wypróbuj samodzielnie Openmeetings

1. Kliknij w link do wideokonferencji (w pierwszym bloku kursu, pod nagłówkiem "Komunikacja w kursie"), zostaniesz przekierowana/y bezpośrednio do spotkania.

Krok 1: Wyświetla się okienko zezwalające na dostęp przez aplikację do kamerki i mikrofonu. Kliknij „zezwól“.

Krok 2: Dokonaj konfiguracji ustawień mikrofonu i kamerki oraz przetestuj ich prawidłowe funkcjonowania. Nie należy korzystać z głośników, zaleca się używanie zestawu słuchawkowego. Jeśli wszystko działa poprawnie kliknij przycisk: „Rozpocznij“ (ang. Start conference).

Krok 3. Wejdź do pokoju spotkań. Sprawdź, jakie masz możliwości komunikacyjne (czat, zabieranie głosu, tablica). Jeśli masz kamerkę, czy widzisz swoją twarz na ekranie? Jeśli spotkasz inną osobę możecie wspólnie przetestować dźwięk i obraz.

Domyślnie uczestnicy mają prawa do zabierania głosu. Przećwicz, jak to działa. Modyfikuj parametry dźwięku. W ćwiczeniu 3.3 moderator spotkana będzie nadawał uprawnienia do zabierania głosu.

Czat równoległy - wśród zakładek po prawej stronie, w dolnej części ekranu, znajduje się też "chat". Po kliknięciu na nią pod oknem pokazującym mówcę pokazuje się obszar, na którym widać zapis dotychczasowego czatu oraz okienko, w które można wpisywać swoje komunikaty. Jest to bardzo przydatne narzędzie do szybkiego przekazywania informacji (szczególnie adresowanych do mówiącego), które nie wymagają koniecznie przejęcia głosu. Przykładowo: "Czy mógłbyś mówić głośniej?" "Całkowicie popieram", "Nie zrozumiałem ostatniej części wypowiedzi. Mógłbyś wyjaśnić to inaczej?"

Powodzenia!

 

Pomiń Nawigacja