Drukuj książkęDrukuj książkę

PRZEWODNIK PO KURSIE - przeczytaj koniecznie

Przewodnik po kursie: struktura, narzędzia, komuniakacja

Serwis: evet2edu project
Kurs: Projektowanie i prowadzenie kursów e-learningowych w kształceniu zawodowym
Książka: PRZEWODNIK PO KURSIE - przeczytaj koniecznie
Wydrukowane przez użytkownika: Guest user
Data: Tuesday, 30 June 2015, 9:28 AM

Spis treści

1 Założenia kursu

Po zakończeniu kursu będziesz potrafił/a zaplanować kurs e-learningowy dla przedmiotu zawodowego, którego uczysz razem z ćwiczeniami i elementami strategii prowadzenia zajęć online z wykorzystaniem różnych narzędzi i metod pracy właściwie dobranych do Twoich celów.

Spodziewamy się po tobie, że:

2 Środowisko pracy

Kurs Projektowanie i prowadzenie kursów e-learningowych w kształceniu zawodowym jest prowadzony na platformie Moodle. To oznacza, że wszystkie zadania, zasoby i informacje organizacyjne znajdziesz na tej platformie, a wszystkie dyskusje prowadzone na kursie będą odbywać się na forum dyskusyjnym kursu. 

Po każdym module twoim zadaniem będzie wypełnienie tabeli kompetencji dowodami posiadanych kompetencji oraz napisanie krótkiej refleksji podsumowującej twoją pracę nad konkretnym tematem. Do tego będziesz wykorzystywał/ła osobistego bloga na platformieNiektóre ćwiczenia będą wymagały od ciebie wykorzystania innych narzędzia, np. Dokumentów Google lub narzędzi do wideokonferencji.

3 Struktura i harmonogram kursu

Kurs składa się z 10 modułów realizowanych podczas około 50 godzin nauki. Kurs zaplanowany jest na 3 miesiące pracy. Rozpoczyna się --------- roku, kończy ------ roku. Nad każdym modułem pracujesz w określonych niżej terminach. Podana liczba godzin niezbędnych do zrealizowana danego modułu jest szacunkowa. 

Każdy moduł składa się z części Czego nauczę się w module zawierających listę rezultatów dla każdego modułu, tekstu "Wprowadzenie" zawierającego najważniejsze elementy istotne do wykonania ćwiczeń(indywidualnych lub/i grupowych) oraz materiałów pomocniczych (takich jak linki do zewnętrznych zasobów czy instrukcje).  

MODUŁ 2 :: Rozwijanie kompetencji jest poświęcony zagadnieniu, które będzie niezbędne do wykonania ćwiczeń we wszystkich kolejnych modułach. Warto zapoznać się z zawartością tego modułu przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń w dalszych modułach kursu.  

MODUŁ 1 :: Wprowadzenie i rozgrzewka (2h 30 min)

Celem Modułu jest opanowanie platformy w stopniu wystarczającym do wzięcia udziału w kursie, poznanie się w grupie uczestników i prowadzących oraz zaplanowanie własnej pracy w kursie.

Po zakończeniu Modułu będziesz potrafił/ła::

MODUŁ 2 :: Rozwijanie kompetencji (3h 30min)

Celem Modułu jest zidentyfikowanie kompetencji, które posiadasz jako nauczyciel i zastanowienie się nad tym, jak można zapewnić osobom uczącym sie zdobycie pożądanych (zawodowych) kompetencji.

Po zakończeniu Modułu będziesz potrafił/ła:

MODUŁ 3 :: Formy e-learningu (4h)

Celem modułu jest zaobserwowanie różnych form e-learningu w kontekście kształcenia zawodowego.

Po zakończeniu Modułu będziesz potrafił/ła:

MODUŁ 4 :: Projektowanie e-tywności (6h)

Celem modułu jest nabycie umiejętności zaprojektowania e-tywności.

Po zakończeniu modułu będziesz potrafił/ła:

MODUŁ 5 :: Motywacja (5h 30 min)

Celem modułu jest wyjaśnienie/zrozumienie złożonych mechanizmów, które motywują i demotywują uczestników e-learningowych kursów, ze szczególnym uwzględnieniem kursów zawodowych.

Po zakończeniu Modułu będziesz potrafił/ła:

MODUŁ 6 :: Praca grupowa (8h)

Celem modułu jest nabycie umiejętności zaprojektowania e-tywności bazującej na pracy grupowej.

Po zakończeniu Modułu będziesz potrafił/ła:

MODUŁ 7 :: Moderowanie dyskusji na forum (7h)

Celem modułu jest nabycie umiejętności zaplanowania i prowadzenia dyskusji oraz reagowania na konkretne problemy wynikające ze specyfiki dyskusji na forum „w środowisku” przedmiotów zawodowych.

Po zakończeniu Modułu będziesz potrafił/ła:

MODUŁ 8 :: Tworzenie zasobów cyfrowych (6h 30 min)

Celem tego Modułu jest zdobycie umiejętności tworzenia podstawowych zasobów do uczenia się dla przedmiotów zawodowych.

Po zakończeniu Modułu będziesz potrafił/ła:

MODUŁ 9 :: Zasoby w sieci - (wy)korzystanie, dzielenie się i ewaluacja  (4h 30 min)

Celem modułu jest zdobycie umiejętności wyszukiwania, selekcji, ponownego wykorzystania, dzielenia się oraz ewaluacji zasobów online przydatnych dla przedmiotu zawodowego, którego uczysz /obszaru zawodowego, w którym działasz adekwatnie do celu dydaktycznego kursu/zajęć. 

Po zakończeniu Modułu będziesz potrafił/ła:

MODUŁ 10 :: Rola prowadzącego (2h 30 min)

Celem modułu jest nabycie umiejętności organizacji własnej pracy prowadzącego kurs e-learningowy związany z przedmiotami zawodowymi, jak również rozwinięcie umiejętności ewaluacji własnych umiejętności. Jest to także moduł podsumowujący cały kurs.

Po zakończeniu modułu będziesz potrafił/ła:

Zakończenie kursu: -----

4 Warunki zaliczenia kursu

Aby uzyskać “zaliczenie” czyli certyfikat ukończenia kursu, należy po każdym module przesłać w określonych terminach dwa elementy:

Szablon tabeli kompetencji znajduje się w Module 2. Zaczynając od tego modułu twoim zadaniem będzie identyfikacja kompetencji zdobytych w danym module oraz dostarczenie dowodów zidentyfikowanych kompetencji spośród rezultatów pracy w module.  

W każdym module znajdują się ćwiczenia prowadzące do rozwoju umiejętności, zdobycia i aplikacji wiedzy, przemyślenia i zmiany dotychczasowych postaw. W początkowych modułach te elementy zostaną zidentyfikowane dla ciebie, tak abyś mógł dobrać do nich dowody. W dalszych modułach kursu będziesz identyfikował kompetencje samodzielnie, tak aby twoja tabela kompetencji miała bardziej osobisty, indywidualny charakter. 

Dodatkowo po każdym module twoim zadaniem będzie napisanie krótkiej refleksji na temat zagadnień poruszanych w module z perspektywy VET, w kontekście twojej własnej klasy oraz przedmiotu zawodowego jakiego uczysz. 

Refleksję będziesz zapisywać na blogu Moodle, a tabelę kompetencji wypełniać na Dokumentach Google / na własnym blogu na platformie Moodle i rozwijał/a w trakcie kursu. W rezultacie opracujesz własną mapę swoich kompetencji oraz uszczegółowisz pomysły na wykorzystanie nabytych umiejętności w swoim kontekście zawodowym/ w swojej pracy. Tym samym stworzysz rodzaj elektronicznego portfolio dokumentującego i ilustrującego to, czego nauczyłeś/ łaś się podczas kursu.

Tabela kompetencji oraz refleksje będą także sygnałem dla prowadzącego informującym czy cele kursu zostały osiągnięte oraz obrazującym sposób twojej pracy: czy pracowałeś indywidualnie, współpracowałeś z innymi, czy udzielone ci wsparcie było wystarczające. 

Prowadzący ocenią twoją pracę w sposób formatywny, co oznacza, że w miejsce ocen czy punktów otrzymasz opisową informację zwrotną opracowaną na podstawie twoich postępów i jakości wykonanych ćwiczeń.

 

5 Sposób pracy

Aby usprawnić przebieg kursu i umożliwić wszystkim jego uczestnikom realizację ćwiczeń i zadań proponujemy kilka praktycznych rozwiązań. Ćwiczenia oparte są zarówno na pracy indywidualnej, jak i grupowej. Często praca indywidualna jest wstępem do grupowej dyskusji czy wspólnego opracowywania jakiegoś zagadnienia.

Powinieneś zaplanować 4 godziny tygodniowo oraz logować się co najmniej 3 razy w tygodniu aby maksymalnie wykorzystać kurs. Staraj się logować dwukrotnie w ciągu dnia - np. rano aby uzupełnić własne aktywności i wieczorem, by przeczytać i skomentować aktywności innych uczestników.

6 Informacja zwrotna

Informacja zwrotna udzielana będzie zarówno przez prowadzących, jak i przez uczestników kursu poprzez komentarze i dyskusje. Dotyczyć będzie elementów ćwiczeń, wypowiedzi na forach i rezultatów pracy grupowej.

Informacja zwrotna nie będzie przyjmować formy wymiernych ocen czy skali lecz będzie stanowiła szczegółowy opis. Jej celem jest dostarczenie wsparcia i wskazówek do dalszego uczenia się.

7 Materiały angielskojęzyczne

Prawie wszystkie treści na kursie są w j. polskim i możesz go ukończyć nie znając języków obcych. Z drugiej strony szczególnie język angielski może okazać się przydatny pozwoli bowiem jeszcze bardziej poszerzyć swoja wiedzę. Wiele ciekawych zasobów i przykładów nie jest dostępnych po polsku. Większość obcojęzycznych materiałów z Internetu można przetłumaczyć przy pomocy Google Translate. Tłumaczenie będzie pełne błędów językowych, ale wystarczające, by zrozumieć ogólny sens. 

8 Kontakt

Z prowadzącymi kurs możesz skontaktować się: