Drukuj książkęDrukuj książkę

Narzędzia online wspierające pracę grupową

Narzędzia wspierające pracę grupową

W technologiach wykorzystywanych na świecie w procesie edukacji jest wiele narzędzi, które sprawdzają się podczas pracy grupowej i szeroko pojętej współpracy. Z technicznego punktu widzenia część z nich została stworzona właśnie w tym celu (np. BSCW, Project Pier). Wspólną cechą wszystkich tych narzędzi jest umożliwienie współdzielenia folderów, zaprojektowanie dokumentów z uwzględnieniem specyfiki pracy w grupie (np. zapisywanie poprzednich wersji) i umożliwienie komunikacji z innymi członkami grupy. Te narzędzia pozwalają bezpiecznie dzielić się dokumentami w sieci (np. ograniczony dostęp), organizują pracę grupową i efektywną współpracę.

Z drugiej strony narzędzia Web 2.0 oparte na współpracy są kluczowe w wymianie informacji między użytkownikami i zdecydowana większość z nich umożliwia współpracę poprzez zamieszczanie komentarzy, targów, udostępnianie dokumentów itd. Oznacza to, że nawet jeśli narzędzie nie zostało stworzone z myślą o pracy grupowej (założenie dokumentu, zrobienie mapy myśli, publikacja video), to może być wykorzystywane do współpracy i pracy grupowej, ponieważ posiada zalety „społeczne”.

Niektóre, np. wideokonferencje, blogi czy serwisy społecznościowe, umożliwiają komunikację on-line i mogą być używane do wymiany opinii, pomysłów oraz dyskusji.

Serwis: evet2edu project
Kurs: Projektowanie i prowadzenie kursów e-learningowych w kształceniu zawodowym
Książka: Narzędzia online wspierające pracę grupową
Wydrukowane przez użytkownika: Guest user
Data: Tuesday, 30 June 2015, 9:29 AM

Spis treści

1 Lista narzędzi e-learningowych - Wprowadzenie

W Internecie istnieje wiele narzędzi, które wspierają współpracę i pracę grupową. Z technicznego punktu widzenia, niektóre z tych narzędzi są dedykowane głównie do tego celu (np. BSCW, Project Pier). Najczęściej narzędzia te umożliwiają dziele się folderami plików, wspólne redagowanie dokumentów (przy jednoczesnym zapisywaniu poprzednich wersji) i komunikowanie się z innymi członkami grupy. Te narzędzia umożliwiają organizację pracy grupowej i efektywną współpracę. 

Z drugiej strony, głównym celem narzędzi Sieci 2.0 jest wspieranie współpracy między użytkownikami. Jest to możliwe dzięki komentarzom, tagowaniu, dzieleniu się dokumentami, etc. Zatem nawet narzędzia zaprojektowane do innych celów (tworzenia dokumentów, mapy myśli, publikacji wideo) dzięki społecznościowym funkcjom, mogą być wykorzystywane jako narzędzia wspierające wspólne uczenie się i pracę grupową. 

Niektóre narzędzia do wideokonferencji, blogi czy sieci społecznościowe, umożliwiają komunikację online oraz wymianę opinii, komentarzy i pomysłów pomiędzy użytkownikami. 

2 Narzędzia wspierające współpracę

Lista narzędzi dedykowanych do wspierania pracy grupowej (ich funkcjonalności zostały zaprojektowane specjalnie w tym celu):

3 Wspólne tworzenie dokumentów

4 Grupowe mapy myśli

Grupowe mapy myśli są ciekawym sposobem na wymianę poglądów, burzę mózgów lub wspólne opracowanie pomysłu. Przykłady narzędzi:   

5 Wideokonferencja

Jest to narzędzie umożliwiające zorganizowanie wideokonferencji w określonym czasie, dla określonej grupy osób. 

W zależności od narzędzia, aby rozpocząć spotkanie należy wcześniej dokonać rezerwacji terminów lub w ustalonym czasie wejść do 'pokoju konferencyjnego". Zwykle jedna osoba posiada uprawnienia administratora i może zmieniać ustawienia oraz moderować dyskusję. Przykłady narzędzi:

6 Blogi

Blog to rodzaj strony internetowej, na której jej autor umieszcza kolejne datowane wpisy (zwane też notkami), które zazwyczaj można archiwizować i komentować. Blogi mogą być wykorzystywane także jako narzędzia do pracy grupowej dzięki możliwości przypisania roli autora kilku osobom oraz możliwości komentowania opublikowanych wpisów.

Przykłady popularnych serwisów blogowych:

7 Serwisy społecznościowe

Obecnie sieci społecznościowe są jednym z najczęściej używanych narzędzi internetowych w życiu codziennym, jak i zawodowym. Pozwalają łatwo nawiązać kontakty z innymi oraz pozostać użytkownikom w stałym kontakcie. Cechy te mogą być stosowane do współpracy online w klasie, dzielenie się z rezultatami ich praktycznej pracy z prośbą informację zwrotną lub inne pomysły rozwiązań. Serwisy społecznościowe wspierają także tworzenie grup studentów i nauczycieli uczących tego samego przedmiotu zawodowego. Wartością dodaną jest różna perspektywa członków grupy na jedno zagadnienie zależna od miejsca i kontekstu w jakim członkowie grupy się uczą i pracują. Dzięki temu powstają warunki do wspólnej nauki i pracy grupowej, które mogą wzbogacić proces uczenia się. Można przyłączyć się do sieci społecznej, która już istnieje (np. Facebook, w którym można utworzyć grupę roboczą) lub utworzyć własną sieć (z Socialgo, Elgg itp.):

8 Inne narzędzia

Inne narzędzia tj. wirtualny dysk (np. Dropbox) lub serwisy społecznościowe umożliwiają dziele się zasobami, co może być szczególnie przydatne kiedy pracujemy nad zadaniem w grupie. 

Serwisy społecznościowe pozwalają na dziele się różnymi typami zasobów - jedne są dedykowane do filmów, inne do muzyki, a jeszcze inne do prezentacji. Działanie takich serwisów opiera się na współpracy między użytkownikami. Jeden zasób może być wspólnie analizowany, komentowany i rozwijany.   

Przykłady narzędzi, które mogą mieć potencjał do wykorzystania w klasie/na zajęciach: