Kokpit
Jesteś zalogowany jako gość (Zaloguj się)
Uczelniana Platforma e-Learningowa - AGH

Ocenianie kompetencji - cyfrowe dowody


Aby mieć pewność, że uczący się osiągnęli wymagane kompetencje musimy zaprojektować ocenianie oparte na kompetencjach. Kluczowe w ocenie kompetencji jest bazowanie na faktycznych umiejętnościach i wiedzy, którą dana osoba może zademonstrować np. w miejscu pracy. 

Dowody świadczą o twoich umiejętnościach i kompetencjach. Są namacalne - w przeciwieństwie do deklarowanych. W tym kursie (i zwykle w kursach e-learningowych) mają formę cyfrową.

Przykładem mogą być dokumenty cyfrowe (np. szkic projektu zapisany w .pdf), napisane oprogramowanie, zdjęcia, pliki dźwiękowe czy filmowe będące zapisem różnych działań czy ich bezpośrednimi rezultatami.

Przykłady dowodów:

  • zrzut ekranowy własnego wpisu na forum dyskusyjnym,
  • link do nagrania ze spotkania, w którym wziąłeś/aś aktywny udział,
  • refleksyjny komentarz do wybranego dowodu wraz z krótkim opisem kontekstu/ powodu wybrania go,
  • twoje zdjęcie, gdy prowadzisz warsztaty czy zajęcia,
  • plik z opisem scenariusza zajęć, które zaplanowałaś/eś i przeprowadziłaś/ eś,
  • informacja zwrotna otrzymana od uczniów po zajęciach wraz z twoją refleksją.

Cechy dobrych dowodów:

  • spójność z celami - dowody powinny współgrać z twoimi celami (uczenia się czy rozwoju) i ilustrować kompetencje/ umiejętności/ postawy itp, które chcesz zademonstrować,
  • ponowne wykorzystanie (ang. re-use) - dowody po dokonaniu drobnych modyfikacji (np. dostosowanie do innego odbiorcy czy celu) mogą być wielokrotnie wykorzystywane. 
  • dostępność - dowody najlepiej publikować w dostępnych formatach, takich jak PDF, JPG, TXT, MP3 itp,
  • dostęp - gdy są udostępniane na platformach chronionych hasłem należy zadbać o ich widoczność dla osób, do których są skierowane. Zatem, jeśłi to możliwe, najprościej wybierać otwarte środowiska.

Przykłady ponownego wykorzystania

Ważnym jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że ten sam element może przecież dowodzić różnych np. umiejętności. Podobnie wybrany format prezentacji niesie także wiele informacji o umiejętnościach autora. 

Przykładowo: umiejętności spawania mogą zostać potwierdzone certyfikatem, opisane w tekście lub zaprezentowane przy pomocy zdjęć wykonanych produktów. Dodatkowo będzie to świadczyło o twoich kompetencjach cyfrowych.

Więcej możesz przeczytać w Jak identyfikować kompetencje?.

Czas: 10 min.

Ostatnia modyfikacja: Thursday, 7 November 2013, 9:58 AM
Pomiń Nawigacja